Władysław Żarnowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 20 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 3: Linia 3:
|given-name=Władysław
|given-name=Władysław
|honorific-prefix=Dr inż.
|honorific-prefix=Dr inż.
|image=Władysław Żarnowski.jpg
|birth_date=9 października 1911
|birth_date=9 października 1911
|birth_place=Charków
|birth_place=Charków
|death_date=16 września 1965
|death_date=16 września 1965
|death_place=Kraków
|death_place=Kraków
|fields=metalurgia, gospodarka cieplna, Budowa pieców przemysłowych
|faculty=Wydział Metalurgiczny
}}
}}
Dr inż. '''Władysław Żarnowski''' (1911-1965) '''<span style="color:red;">biogram będzie uzupełniony</span>'''
Dr inż. '''Władysław Żarnowski''' (1911-1965)  


Dyscyplina/specjalności:  
Dyscyplina/specjalności: metalurgia, gospodarka cieplna, budowa pieców


== Nota biograficzna ==
== Nota biograficzna ==
Linia 16: Linia 19:


Był synem prof. AG Ludwika Żarnowskiego.
Był synem prof. AG Ludwika Żarnowskiego.
.....................


W 1922 roku wraz z rodziną powrócił do do Polski.
W 1922 roku wraz z rodziną powrócił do do Polski.
W 1930 roku ukończył klasyczne gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. W 1931 rozpoczął  studia na Wydziale Hutniczym Akademii Górniczej w Krakowie. W trakcie studiów odbył kilkumiesięczne praktyki za granicą, głównie we Francji, Anglii i Niemczech. W 1939 roku uzyskał absolutorium. Wojna zastała go na praktyce zawodowej we Francji. Do kraju powrócił 2 września 1939 roku i rozpoczął pracę w Hucie Ostrowiec. Pracował tam przez całą okupację, kolejno na stanowiskach: pod-mistrza, asystenta, asystenta zmianowego na walcowniach i piecach martenowskich. Współdziała czynnie z podziemnymi oddziałami ZWZ-AK Okręgu Ostrowiec.
W 1944 roku został wraz z załogą Huty wywieziony na roboty do Niemiec. Uciekł z transportu i ukrywał się przez 5 miesięcy (do wyzwolenia) pod Ostrowcem. Po wyzwoleniu przez rok  pracował w Hucie Stalowa Wola, a następnie powrócił  do Krakowa.


W 1930 roku ukończył klasyczne gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. W 1931 rozpoczął  studia na Wydziale Hutniczym Akademii Górniczej w Krakowie. W trakcie studiów odbył kilkumiesięczne praktyki za granicą, głównie we Francji, Anglii i Niemczech. W 1939 roku uzyskał absolutorium. Wojna zastała go na praktyce zawodowej we Francji. Do kraju powrócił 2 września 1939 roku i rozpoczął pracę w Hucie Ostrowiec. Pracował tam przez całą okupację, kolejno na stanowiskach: pod-mistrza, asystenta, asystenta zmianowego na walcowniach i piecach martenowskich. Współdziała czynnie z podziemnymi oddziałami ZWZ-AK Okręgu Ostrowiec. Zadaniem jego m. in. było dostarczanie meldunków o ilości i rodzaju sprzętu wojskowego, kierowanego na linię kolejową Skarżysko-Sandomierz i dalej na wschód.
W maju 1947 roku uzyskał stopień magistra inżyniera metalurga.
 
W 1944 roku został wraz z załogą Huty wywieziony na roboty do Niemiec. Uciekł z transportu i ukrywał się przez 5 miesięcy (do wyzwolenia) pod Ostrowcem.
 
Po wyzwoleniu przez rok  pracował w Hucie Stalowa Wola, a następnie powrócił  do Krakowa.  gdzie podejmuje w AGH temat pracy dyplomowej, wybrany przez niego i rozpracowany na podstawie artykułu we francuskim czasopiśmie technicznym „Nevue de Metalurgic”. Do obrony przygotowuje się, pracując w Hucie Nowotko.
 
W maju 1947 roku, po złożeniu egzaminu dyplomowego, rozpoczyna pracę w Biprohucie w Zabrzu, jako starszy konstruktor, a następnie jako kierownik Działu Pieców Grzewczych, Martenowskich i Urządzeń Energetycznych. W tym samym roku żeni się z Krystyną Skassa. Z małżeństwa tego ma dwoje dzieci: Marka i Annę.
 
W roku 1949, po przebytej chorobie, rozpoczyna pracę w Nowej Hucie w Gliwicach, skąd w tym samym roku wraz z załogą NH przyjeżdża do Krakowa. W Nowej Hucie zajmuje kolejno stanowiska: kierownika Działu Technicznego, kierownika Planu Generalnego Huty oraz kierownika Działu Piecowego.
 
W 1955 roku, po przebytej chorobie, pracuje w Biprostalu, jako weryfikator i kontroler projektów urządzeń grzewczych. W czasie pracy prowadzi w AGH wykłady zlecone dla katedry Metalurgii Stali według własnego opracowania na III i IV roku, a także wykłady i ćwiczenia w W.S.I. w Katowicach – na zlecenie Katedry Gospodarki Cieplnej.


W październiku 1956 roku rozpoczyna pracę w AGH w Katedrze Gospodarki Cieplnej na stanowisku adiunkta. Trzeba tu podkreślić, że Władysław Żarnowski współpracował z Katedrą Gospodarki Cieplnej od roku 1949, przy rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień cieplnych w przemyśle hutniczym. Później, jako dydaktyk prowadzi samodzielnie wykłady i ćwiczenia z przedmiotu „Bilansowanie urządzeń cieplnych”, a na Wydziale Elektrycznym z przedmiotu „Technika Cieplna”. Równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadzi szereg prac badawczych dla przemysłu, m.in.: „Współpraca pieca martenowskiego z kotłem utylizatorem”, Modernizacja pieców stopowych do produkcji fenolu”, „Analiza zanieczyszczenia środowiska gazem wielkopiecowym”.
Po uzyskaniu dyplomu, przez dwa lata (1947-1948,) pracował jako starszy projektant w Biprohucie (Wydział Projektowania Hutniczego) w Zabrzu, a następnie w Biurze Projektowania Nowej Huty w Gliwicach na stanowisku kierownika Wydziału Konstrukcyjnego. W 1949 roku wraz z Biurem przeniósł się do Krakowa, pełniąc funkcje kierownika Wydziału Piecowego.


Znając biegle języki obce (angielski, francuski, niemiecki i rosyjski) korzysta z literatury obcej przy rozwiązywaniu problemów cieplnych w pracach dla przemysłu oraz w przygotowaniach wykładów. Równocześnie podejmuje temat pracy doktorskiej.
W roku akademickim 1953/1954 w Akademii Górniczo-Hutniczej wykładał następujące zagadnienie: urządzenia hutnicze w stalowni. W październiku 1955 roku rozpoczął pracę w AGH jako starszy asystent w Katedrze i Zakładzie Gospodarki Cieplnej [[Wydział Metalurgiczny|Wydziału Metalurgicznego]]. 19 grudnia 1961 roku obronił pracę doktorską "Nagrzewanie wsadu dla walcowni drobnych przy zmiennym jego zapotrzebowaniu przez walcownie" i uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1956-1964 pracował jako adiunkt.


Dnia 3.01.1962 roku, po obronie pracy doktorskiej pt. „Nagrzewanie wsadu dla walcowni drobnych przy zmiennym jego zapotrzebowaniu przez walcownię”, otrzymuje stopień doktora nauk technicznych. Począwszy od roku 1956,  pracując w AGH jest równocześnie konsultantem naukowym w Biprostalu. Udziela się również społecznie, i tak w roku 1950 był v-ce przewodniczącym Stowarzyszenia Inżynierów i techników Przemysłu Hutniczego koła krakowskiego. Po linii zaś swoich zainteresowań humanistycznych był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wykładał również w wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Katowicach.


Z odbytych praktyk i prac w przemyśle otrzymał Władysław Żarnowski szereg pochwalnych listów i opinii. Za zasługi położone dla przemysłu polskiego w trudnych, powojennych warunkach, otrzymał odznakę budowniczego Huty im. Lenina, nadaną przez Ministerstwo Budownictwa (1956) oraz Odznakę Budowniczego Nowej Huty, nadana przez Prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa (1959). Za prace wdrożeniowe dla przemysłu otrzymał kilkakrotnie Nagrody rektora AGH. Jego dogłębna, zdobyta doświadczeniem i nauką wiedza w dziedzinie zagadnień cieplnych była oceniana bardzo wysoko, co znajdowało potwierdzenie w licznych zaproszeniach na narady techniczne w hutach i sympozja naukowe w Uczelni, gdzie często w sprawach spornych miał głos decydujący.
Znając biegle języki obce (angielski, francuski, niemiecki i rosyjski) korzystał z literatury obcej przy rozwiązywaniu problemów cieplnych w pracach dla przemysłu oraz w przygotowaniach wykładów.  


Ażeby dokładniej naświetlić sylwetkę dr Władysława Żarnowskiego, trzeba sięgnąć do lat jego dzieciństwa i młodości. Wzrastając w atmosferze przesyconej umiłowaniem głębokich wartości humanistycznych, wyniósł z rodzinnego domu silnie zakorzenioną potrzebę bezinteresownego niesienia pomocy bliźnim i ten rys charakteru dominował nad innymi przez całe jego życie. Wyrazem tego była pomoc zawodowa udzielana  młodszym kolegom, oraz pełna oddania opieka nad młodzieżą akademicką, której nie tylko przekazywał swoje bogate wiadomości i doświadczenia zawodowe, ale równocześnie wychowywał w duchu humanistycznym i patriotycznym. Mimo nasilającej się choroby, chętnie brał udział w Społecznych Komisjach ds. Bytowych. Jego stosunek do otoczenia cechowała zawsze życzliwość i poszanowanie praw człowieka. Głębokie zamiłowanie do literatury pięknej, filozofii, muzyki i sztuki wzbogaciło jego wykształcenie techniczne i stworzyło osobowość, którą można określić mianem inżyniera-humanisty.
Równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadził szereg prac badawczych dla przemysłu, m.in.: „Współpraca pieca martenowskiego z kotłem utylizatorem”, Modernizacja pieców stopowych do produkcji fenolu”, „Analiza zanieczyszczenia środowiska gazem wielkopiecowym”. Współpracował m.in. z Zakładami Mechanicznymi "Łabędy" w Gliwicach, Hutą "Zabrze", Hutą "Stalowa Wola" i Hutą im. Lenina w Krakowie. Był również konsultantem naukowym w Biprostalu.  


Praca nad sobą i innymi była podstawowym jego zadaniem, które wypełniał do końca życia.
Autor 40 publikacji i 5 patentów.


Dr inż. Władysław Żarnowski, po długotrwałej chorobie, zmarł w Krakowie w dniu 16.09.1965 roku w wieku 54 lat.
Od 1945 roku był członkiem Naczelnej Organizacji Technicznej, w 1950 roku został wiceprzewodniczącym koła krakowskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, a po linii zaś swoich zainteresowań humanistycznych był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
W latach 1938-1939  był prezesem Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej.


................
==== Odznaczenia i nagrody ====
==== Odznaczenia i nagrody ====
 
Odznaka "Budowniczy Huty im. Lenina", Odznaka "Budowniczy Nowej Huty" oraz kilkakrotnie Nagrody rektora AGH.


== Źródła do biogramu ==
== Źródła do biogramu ==


==== Książki ====
==== Książki ====
* [Skład Osobowy AGH … 1955/56]. Kraków 1956, s. 155, 268
* [Skład Osobowy AGH … 1964/65]. Kraków 1965, s. 100
* Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), A. Sokołowska (dyrektor projektu), K. Pikoń. Gliwice 2004, s. 419
* Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), A. Sokołowska (dyrektor projektu), K. Pikoń. Gliwice 2004, s. 419
* Z dziejów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1919-1967. Oprac. J. Sulima-Samujłło oraz zespół aut. Kraków 1970, s. 174, 226, 363, 588, 628 (Wydawnictwa Jubileuszowe 1919-1969)


==== Artykuły ====
==== Artykuły ====
* Nowakowski A., Wnęk Z.: Wspomnienia o zmarłych profesorach Wydziału : Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965). ''Zeszyty Naukowe AGH'' ; nr 367. [Seria] ''Metalurgia i Odlewnictwo'' 1973, z. 51, s. 48-49
* Nowakowski A., Wnęk Z.: Wspomnienia o zmarłych profesorach Wydziału : Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965). ''Zeszyty Naukowe AGH'' ; nr 367. [Seria] ''Metalurgia i Odlewnictwo'' 1973, z. 51, s. 48-49


 
==== Inne ====
 
Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965). [online] [przeglądany 16.01.2019]. Dostępny w: http://www.200lathutywostrowcu.pl/sylwetki/dr-inz-wladyslaw-zarnowski-1911-1965/
 
 
 
 
 
 
 




{{DEFAULTSORT:Żarnowski, Władysław}}
{{DEFAULTSORT:Żarnowski, Władysław}}
[[Category:Biogramy]]
[[Category:Biogramy]]

Aktualna wersja na dzień 14:36, 16 sty 2019

Władysław Żarnowski
Władysław Żarnowski.jpg
Nazwisko Żarnowski
Imię / imiona Władysław
Tytuły / stanowiska Dr inż.
Data urodzenia 9 października 1911
Miejsce urodzenia Charków
Data śmierci 16 września 1965
Miejsce śmierci Kraków
Dyscyplina/specjalności metalurgia, gospodarka cieplna, Budowa pieców przemysłowych
Wydział Wydział Metalurgiczny



Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965)

Dyscyplina/specjalności: metalurgia, gospodarka cieplna, budowa pieców

Nota biograficzna

Urodził się 9 października 1911 roku w Charkowie w Rosji. Zmarł 16 września 1965 roku w Krakowie i tam też pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Był synem prof. AG Ludwika Żarnowskiego.

W 1922 roku wraz z rodziną powrócił do do Polski. W 1930 roku ukończył klasyczne gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. W 1931 rozpoczął studia na Wydziale Hutniczym Akademii Górniczej w Krakowie. W trakcie studiów odbył kilkumiesięczne praktyki za granicą, głównie we Francji, Anglii i Niemczech. W 1939 roku uzyskał absolutorium. Wojna zastała go na praktyce zawodowej we Francji. Do kraju powrócił 2 września 1939 roku i rozpoczął pracę w Hucie Ostrowiec. Pracował tam przez całą okupację, kolejno na stanowiskach: pod-mistrza, asystenta, asystenta zmianowego na walcowniach i piecach martenowskich. Współdziała czynnie z podziemnymi oddziałami ZWZ-AK Okręgu Ostrowiec. W 1944 roku został wraz z załogą Huty wywieziony na roboty do Niemiec. Uciekł z transportu i ukrywał się przez 5 miesięcy (do wyzwolenia) pod Ostrowcem. Po wyzwoleniu przez rok pracował w Hucie Stalowa Wola, a następnie powrócił do Krakowa.

W maju 1947 roku uzyskał stopień magistra inżyniera metalurga.

Po uzyskaniu dyplomu, przez dwa lata (1947-1948,) pracował jako starszy projektant w Biprohucie (Wydział Projektowania Hutniczego) w Zabrzu, a następnie w Biurze Projektowania Nowej Huty w Gliwicach na stanowisku kierownika Wydziału Konstrukcyjnego. W 1949 roku wraz z Biurem przeniósł się do Krakowa, pełniąc funkcje kierownika Wydziału Piecowego.

W roku akademickim 1953/1954 w Akademii Górniczo-Hutniczej wykładał następujące zagadnienie: urządzenia hutnicze w stalowni. W październiku 1955 roku rozpoczął pracę w AGH jako starszy asystent w Katedrze i Zakładzie Gospodarki Cieplnej Wydziału Metalurgicznego. 19 grudnia 1961 roku obronił pracę doktorską "Nagrzewanie wsadu dla walcowni drobnych przy zmiennym jego zapotrzebowaniu przez walcownie" i uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1956-1964 pracował jako adiunkt.

Wykładał również w wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Katowicach.

Znając biegle języki obce (angielski, francuski, niemiecki i rosyjski) korzystał z literatury obcej przy rozwiązywaniu problemów cieplnych w pracach dla przemysłu oraz w przygotowaniach wykładów.

Równolegle z zajęciami dydaktycznymi prowadził szereg prac badawczych dla przemysłu, m.in.: „Współpraca pieca martenowskiego z kotłem utylizatorem”, Modernizacja pieców stopowych do produkcji fenolu”, „Analiza zanieczyszczenia środowiska gazem wielkopiecowym”. Współpracował m.in. z Zakładami Mechanicznymi "Łabędy" w Gliwicach, Hutą "Zabrze", Hutą "Stalowa Wola" i Hutą im. Lenina w Krakowie. Był również konsultantem naukowym w Biprostalu.

Autor 40 publikacji i 5 patentów.

Od 1945 roku był członkiem Naczelnej Organizacji Technicznej, w 1950 roku został wiceprzewodniczącym koła krakowskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, a po linii zaś swoich zainteresowań humanistycznych był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1938-1939 był prezesem Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej.

Odznaczenia i nagrody

Odznaka "Budowniczy Huty im. Lenina", Odznaka "Budowniczy Nowej Huty" oraz kilkakrotnie Nagrody rektora AGH.

Źródła do biogramu

Książki

  • [Skład Osobowy AGH … 1955/56]. Kraków 1956, s. 155, 268
  • [Skład Osobowy AGH … 1964/65]. Kraków 1965, s. 100
  • Wielka Księga 85-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej. [Oprac.] zespół aut. K. Pikoń (red. naczelny), A. Sokołowska (dyrektor projektu), K. Pikoń. Gliwice 2004, s. 419
  • Z dziejów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1919-1967. Oprac. J. Sulima-Samujłło oraz zespół aut. Kraków 1970, s. 174, 226, 363, 588, 628 (Wydawnictwa Jubileuszowe 1919-1969)

Artykuły

  • Nowakowski A., Wnęk Z.: Wspomnienia o zmarłych profesorach Wydziału : Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965). Zeszyty Naukowe AGH ; nr 367. [Seria] Metalurgia i Odlewnictwo 1973, z. 51, s. 48-49

Inne

Dr inż. Władysław Żarnowski (1911-1965). [online] [przeglądany 16.01.2019]. Dostępny w: http://www.200lathutywostrowcu.pl/sylwetki/dr-inz-wladyslaw-zarnowski-1911-1965/