Elon Musk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Historia AGH
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
 
Linia 10: Linia 10:
|honorAGH=Doktor Honoris Causa AGH
|honorAGH=Doktor Honoris Causa AGH
}}
}}
'''Elon Musk'''
'''Elon Musk''' (1971- )


Dyscyplina/specjalności: informatyka, transport, motoryzacja, technika kosmiczna
Dyscyplina/specjalności: informatyka, transport, motoryzacja, technika kosmiczna

Aktualna wersja na dzień 11:18, 13 kwi 2018

Elon Musk
Elon Musk.jpg
Nazwisko Musk
Imię / imiona Elon
Tytuły honorowe AGH Doktor Honoris Causa AGH
Data urodzenia 28 czerwca 1971
Miejsce urodzenia Pretoria (RPA)


Dyscyplina/specjalności informatyka, transport, motoryzacja, technika kosmiczna


Rok przyznania doktoratu h.c. AGH 2017
Powód przyznania doktoratu h.c. AGH za zasługi w stworzeniu i praktycznym wdrożeniu modelu świadczenia usług IT w skali globalnej (Paypal), rozwój technologii lotów kosmicznych (Spacex) oraz transportu ziemnego (Tesla, Hyperloop) stanowiących punkt odniesienia dla działań w zakresie rozwoju nowoczesnych środków transportu w Polsce, w których Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie czynnie uczestniczy

Elon Musk (1971- )

Dyscyplina/specjalności: informatyka, transport, motoryzacja, technika kosmiczna

Nota biograficzna

Urodził się 28 czerwca 1971 w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

W 1989 roku przeprowadził się do Kanady, gdzie studiował na Uniwersytecie Queen’s. Opuścił Kanadę w 1992 roku po uzyskaniu stypendium na Uniwersytecie Pensylwania w USA. Tam też w 1995 roku uzyskał tytuł licencjata z fizyki i ekonomii. W 1995 roku rozpoczął także studia na wydziale fizyki na Uniwersytecie Stanforda, jednak po dwóch dniach je rzucił, aby razem ze swoim bratem założyć przedsiębiorstwo Zip2. Firma tworzyła internetowe przewodniki miejskie oraz oprogramowanie do publikowania treści m.in. dla takich gazet jak The New York Times oraz Chicago Tribune.

W marcu 1999 roku został jednym z założycieli internetowego serwisu płatniczego X.com, który w 2001 roku zmienił nazwę na PayPal.

W 2002 roku założył swoje trzecie przedsiębiorstwo SpaceX, którego obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym. SpaceX zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, ze szczególnym nastawieniem na ich niski koszt i niezawodność. W 2006 roku nastąpił pierwszy udany start rakiety Falcon 1. W 2008 roku firma SpaceX zdobyła kontrakt na misje zaopatrzeniowe na międzynarodową stację kosmiczną, a w 2009 roku jako pierwsza prywatna firma umieściła ładunek na orbicie. SpaceX planuje również zaprojektowanie pojazdu mogącego dowieźć ludzi na Marsa.

Współzałożyciel (w 2008 roku), dyrektor generalny i architekt produktów w Tesla Motors (od 1 lutego 2016 r. Tesla Inc.), firmie zajmującej się produkcją niedrogich samochodów elektrycznych na masową skalę, a także produktów akumulatorowych i dachów słonecznych. Nadzoruje rozwój produktu, inżynierię i projektowanie produktów firmy. Pierwszym produktem firmy był samochód elektryczny Tesla Roadster.

Główny inwestor i członek zarządu przedsiębiorstwa SolarCity, produkującego ogniwa fotowoltaiczne.

Przewodniczący Fundacji Muska (The Musk Foundation) poświęconej eksploracji kosmosu, odkrywaniu odnawialnych i czystych źródeł energii oraz finansującej edukację naukową i badania pediatryczne.

Doradca w gabinecie prezydenta USA Donalda Trumpa, we wczesnym okresie jego kadencji.

Laureat licznych rankingów, m.in. jeden z najbardziej wpływowych ludzi XXI wieku wg magazynu Esquire, w 2010 roku znalazł się na liście tygodnika „Time” wśród 100 osób o największym wpływie na świat, w 2016 roku został umieszczony na liście The top 10 business visionaries creating value for the world przez magazyn Business Insider.

Odznaczenia i nagrody

Nagroda Heinlein Prize for Advances in Space Commercialization (2011), Złoty medal Royal Aeronautical Society (2012)

Źródła do biogramu

Książki

  • Vance A.: Elon Musk : biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX. Kraków 2016

Artykuły

  • [Protokół z Posiedzenia Senatu AGH... 1.03.2017], s. 1, 7-8, 33
  • [Protokół z Posiedzenia Senatu AGH... 14.06.2017], s. P1, P7, P16

Inne

stan na dzień 6.04.2018