Lucjan Kruszecki
Lucjan Kruszecki | |
---|---|
Nazwisko | Kruszecki |
Imię / imiona | Lucjan |
Tytuły / stanowiska | Prof. zw. dr hab. inż. |
Data urodzenia | 11 września 1924 |
Data śmierci | 16 października 2018 |
Dyscyplina/specjalności | mechanizacja i automatyzacja kopalń |
Pełnione funkcje | Kierownik Zakładu Automatyzacji Procesów |
Wydział | Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
|
Prof. zw. dr hab. inż. Lucjan Kruszecki (1924–2018) biogram będzie uzupełniony
Dyscyplina/specjalności: mechanizacja i automatyzacja kopalń
Nota biograficzna
Urodził się 11 września 1924 roku Ksanach w woj. świętokrzyskim
W latach 1945/46 podjął studia na Wydz. Matematyczno-Fizycznym UJ. W 1946 r. przeniósł sie na Wydz. Elektromechaniczny AGH. Dyplom inżyniera elektromechanika górniczego uzyskał w 1951 r. Pracę rozpoczął w 1950 r. w Katedrze Maszyn i Urządzeń Górniczych. W 1963 r. obronił doktorat w 4 lata później habilitował się. W 1992 r. uzyskał tytuł prof. nadzw., a w 1992 r. prof. zw.
Jego pasją są maszyny i urządzenia do mechanizacji i automatyzacji kopalń. Zorganizował Zakład Automatyzacji Górnictwa i uruchomił specjalizację „automatyka górnicza”. Z jego inicjatytwy powstał również Zakład Automatyzacji Procesów, którego był kierownikiem. Jest autorem wielu skryptów, monografii oraz ok. 100 publikacji.
............................
16.10.2018.
https://kap.agh.edu.pl/pl/profesor-lucjan-kruszeck/
wieloletniego Kierownika Zakładu Automatyzacji Procesów straciliśmy wybitnego naukowca, człowieka o otwartym umyśle oraz życzliwego wychowawcę wielu pokoleń inżynierów.
Odszedł od nas człowiek niezwykle kreatywny, o wielu pasjach, autor licznych publikacji naukowych oraz inspirujący wykładowca. Wspomnienia o Profesorze zachowane będą na długo w pamięci wszystkich Jego uczniów i współpracowników. Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają pracownicy Katedry Automatyzacji Procesów, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.
Profesor Lucjan Kruszecki urodził się 11 września 1924 roku w Ksanach woj. świętokrzyskie w rodzinie chłopskiej. Szkołę Podstawową 6 klasową ukończył w 1937 roku w Senisławicach. Po ukończeniu dwóch klas Gimnazjum w Tarnowie, wybuchła wojna. Do roku 1942 pracował w gospodarstwie ojca. W latach 1942-45 ukończył Wstępny Kurs przy Zawodowej Szkole dla Techników Chemików połączony z półroczną praktyką w Warsztatach Majątku Rogów, a następnie wstąpił do Zawodowej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Pozwoliło to na otrzymanie po wojnie w 1945 roku dyplomu Technika i Elektryka. Po uzupełnieniu tego dyplomu egzaminami z języka polskiego i łaciny, w Gimnazjum im. Św. Jacka podjął studia w roku akademickim 1945/46 na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W styczniu 1946 roku przeniósł się na nowo powstały w Akademii Górniczo-Hutniczej Wydział Elektromechaniczny po zaliczeniu dwóch trymestrów z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Dyplom magistra inżyniera ze specjalnością elektromechanika górniczego otrzymał w 1951 roku. W tym samym roku 2 lutego zawarł związek małżeński z Anną Bartyńską. Jest ojcem dwóch córek Hanny i Renaty. Przed uzyskaniem dyplomu od 06.1949 r. do 06.1950 r. pracował W KWK Milowice na stanowisku starszego referenta technicznego. Pracę w Akademii Górniczo-Hutniczej podjął 15 marca 1950 roku w Katedrze Maszyn i Urządzeń Górniczych, prowadzonej przez profesora Wacława Lesieckiego. W okresie początkowym brał czynny udział w opracowaniu założeń do projektu oraz realizacji inwestycji pawilonu B2 z halą maszyn i kopalnią doświadczalną. W późniejszym okresie natomiast w wyposażeniu nowo wybudowanych laboratoriów Katedry.
Równocześnie w tym okresie współpracował z Wydawnictwem Górniczo-Hutniczym (obecnie Wydawnictwo Śląsk) w Katowicach, wydając dwie książki dla górniczego dozoru technicznego pt. “Wrębiarki ścianowe” i “Wrębiarki wąskoprzodkowe” oraz napisaną wspólnie z profesorami W. Lisieckim i W. Regulskim książkę z cyklu “Górnictwo” tom 5.
Pasja życiowa profesora Lucjana Kruszeckiego to maszyny i urządzenia dla mechanizacji i automatyzacji kopalń. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze ukierunkował na zagadnienia identyfikacji i optymalizacji procesu mechanicznego urabiania skał. Z tej problematyki wykonał w 1963 roku pracę doktorską pt. “Wpływ prędkości posuwu i skrawania na moc silnika łańcuchowej wrębiarki ścianowej”. Promotorem pracy był prof. Zygmunt Kawecki. W cztery lata później (1967) habilitował się na podstawie pracy pt. “Zagadnienie układów łańcuchów wrębnych”. Tematykę tę w latach późniejszych znacznie rozwinął wydając szereg skryptów, monografii oraz około 100 publikacji. Z tej tematyki również poszerzonej o zagadnienia sterowania cyfrowego wypromował 7 doktorów w tym 1 z Indii. Za osiągnięcia naukowe 1 listopada 1976 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego a 11 kwietnia 1992 roku tytuł profesora zwyczajnego.
Profesor Lucjan Kruszecki bardzo aktywnie uczestniczył w pracach organizacyjnych wydziału i uczelni. W latach 1968-69 zorganizował w Instytucie Maszyn Górniczych Przeróbczych i Automatyki, Zakład Automatyzacji Górnictwa. W oparciu o ten zakład uruchomił specjalizację “automatyka górnicza”.
Pełnił w połowie lat 80-tych funkcję zastępcy dyrektora instytutu. Z jego inicjatywy a następnie współpracy z profesorem W. Zapałowiczem i docentem Z. Jędrzykiewiczem doprowadził do połączenia dwóch jednostek automatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki tj. Zakładu Automatyki i Zakładu Automatyzacji Górnictwa w Zakład Automatyzacji Procesów, którego był kierownikiem aż do uzyskania wieku emerytalnego.
Profesor Lucjan Kruszecki posiadał szerokie kontakty naukowo-badawcze zagraniczne: Czechy, Słowacja, Jugosławia, Rosja, Ukraina, czego dowodem tego są wspólne prace i szereg recenzji prac doktorskich i publikacji dla autorów z tych krajów.
Za działalność naukową i dydaktyczno-wychowawczą wyróżniono Pana Profesora 24 nagrodami Rektora, 1 nagrodą Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, III i II nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, szeregiem medali w tym medalem Edukacji Narodowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W uznaniu działalności na rzecz przedsiębiorstw górniczych nadano Panu Profesorowi stopień górniczy “Dyrektora Górniczego I stopnia” i “Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia” oraz szereg odznak regionalnych województwa katowickiego i nowosądeckiego.
...................
Odznaczenia i nagrody
Bibliografia publikacji
Źródła do biogramu
Książki
Artykuły
- Źródło:
- BIP 1995 nr 16. s. 14–15
Inne
https://kap.agh.edu.pl/pl/profesor-lucjan-kruszeck/
stan na dzień 25.04.2019