Zbigniew Magoński

Z Historia AGH
Zbigniew Magoński
[[File:{{{image}}}|thumb|center|300px]]
Nazwisko Magoński
Imię / imiona Zbigniew
Tytuły / stanowiska Dr inż.
Data urodzenia 2 maja 1950
Miejsce urodzenia Głubczyce
Data śmierci 1 kwietnia 2017


Wydział Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji



Dr inż. Zbigniew Magoński (1950-2017) biogram będzie uzupełniony

Dyscyplina/specjalności:

Nota biograficzna

Urodził się 2 maja 1950 roku w Głubczycach na Śląsku Opolskim. Zmarł 1 kwietnia 2017 roku. Pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

W 1973 roku otrzymał stopień magistra inżyniera w specjalności Elektronika Ciała Stałego na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W tym samym roku rozpoczął pracę w Krakowskim Oddziale Przemysłowego Instytutu Elektroniki, przemianowanym następnie na Ośrodek Badawczo Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie.

Przez wiele lat zajmował się projektowaniem mikroukładów hybrydowych dla potrzeb motoryzacji, hybrydowych przetworników analogowo cyfrowych i cyfrowo analogowych, a także inverterów DC/AC wysokiej częstotliwości.

W 1989 roku rozpoczął pracę w Katedrze Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej.

W 2000 roku na podstawie pracy "Technologia wytwarzania mostka termicznego i jej wpływ na dokładność, stabilność i szybkość pomiaru przepływu" napisanej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, pod kierunkiem prof. Stanisława Nowaka uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie elektronika.

W latach 1994-1995 pracował w firmie Summit Technology (Boston, Massachussets) nad prototypem specjalizowanego lasera ekscymerowego.

W czasie pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej przedmiotem jego zainteresowań badawczych były czujniki temperatury i modelowanie pól temperaturowych w układach elektronicznych. Opracował unikalne rozwiązanie przepływomierza do pomiaru przepływu paliw płynnych, które przedstawił w swojej pracy doktorskiej.

Przez wiele lat pracował nad grubowarstwowymi strukturami mikrofluidycznymi, a także ceramicznymi ogniwami paliwowymi.

Był utalentowanym wynalazcą i autorem około 10 patentów krajowych i zagranicznych z dziedziny elektroniki.

Autor około 80 publikacji.


//////////////////////////////////////


Medale dla naukowców z AGH Podczas międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które miały miejsce w dniach 25-26 czerwca 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli cztery złote medale oraz najwyższe wyróżnienie „Platinum Award”.


Nagrodzone rozwiązania:

   „System wspomagania zarządzania ruchem drogowym oparty o analizę obrazu z kamer” – „Platinum Award” (najwyższe wyróżnienie na INTARG)
   Twórcy: dr hab. inż. Andrzej Dziech, dr inż. Wojciech Chmiel, dr inż. Zbigniew Mikrut,  dr inż. Piotr Pawlik, dr inż. Piotr Szwed, dr inż.  Piotr Kadłuczka, dr inż. Igor Wojnicki, dr inż. Sebastian Ernst
   „Bateria Ogniw Paliwowych” – złoty medal
   Twórcy: dr inż. Barbara Dziurdzia, dr inż. Zbigniew Magoński

.............................


......................

Hirku, Zbyszek Magoński: ur. 2.05.1950, zm.1.04.2017.



Odznaczenia i nagrody

Bibliografia publikacji

https://bpp.agh.edu.pl/autor/magonski-zbigniew-01218

Źródła do biogramu

Książki

Artykuły

Inne

  • Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Internetowy Lokalizator Grobów. [online] [przeglądany 2.04.2019]. Dostępny w: http://www.rakowice.eu/




oraz w kolorze czerwonym umieszczona na końcu biogramu:

stan na dzień 2.04.2019